studio
PROSTORI POTI
DIMITRIJ JERAJ STUDIO je studio za arhitekturo in fotografijo in je prvenstveno namenjen tistim, ki arhitekturo najprej občutite kot prostor, jo raziskujete, okrog katerega se nizajo številne situacije in zgodbe. Ponudba studia zajema produkte in storitve z obeh področij.
ŽIVLJENJEPIS
URADNO
Dimitrij Jeraj je bil rojen 9.3.1970 v Mariboru, kjer je obiskoval osnovno in srednjo šolo. Dodiplomski študij arhitekture je zaključil leta 1997 na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Tri leta je bil zaposlen na Fakulteti za gradbeništvo v Mariboru, kjer je kot asistent stažist opravljal pedagoško in raziskovalno delo na področju urbanizma in arhitekture. Od leta 2001 je v Ljubljani deloval kot samozaposleni v kulturi. Glavna tema mojega delovanja v tem obdobju je bila nove trajnostne oblike bivanja (telenaselje) in novi javni prostori (telecenter), ki vključujejo tudi nove tehnologije. Leta 2004 je na to temo izdal knjigo K razvoju telecentrov v Sloveniji. Delal sem na konceptih in izvedbah dogodkov povezanih z informacijsko tehnologijo (Heveka in Slovenski forum inovacij). V zadnjem delu tega obdobja sem se posvetil individualni stanovanjski gradnji, projektiranju hiš, interierjev in eksterierjev. To obdobje zaznamuje project obnove kamnite istrske hiše. Izhodišča ustvarjalnega procesa so bila izdana v knjigi Izročilo, podobe resnice v soavtorstvu z Jelko Vintar. Leta 2015 sem se zaposlil na Šolskem centru Škofja Loka, na Srednji šoli za lesarstvo kot učitelj. Ukvarja se je z rednim vzgojnoizobraževalnim delom in teoretičnim delom osredotočen na razvoj ustvarjalnega procesa. V sklopu šolskega dela se ukvarja tudi s trajnostno usmerjenim projektnim delom. Vsako leto dijaške izdelke studijsko fotografira in jih uredi v tematski letni katalog.
USTVARJALNI PROCES (UP)
KULTIVACIJA: ČLOVEK - KULTURA - NARAVA (ČKN)
Na tem mestu govorimo o Kulturi, kot vsem kar je je ustvaril človek v neposrednem ali posrednem dialogu z Naravo. Ustvarjalni proces je metoda ustvarjanja Kulture. Kadar ne izhaja iz človekove osebnosti in naravnih okoliščin, je sam sebi namen. Metoda ali ustvarjalni krog je razdeljena na sedem segmentov: situacijo, izziv, raziskavo, eksperimentalni razvoj, izvedbo, rabo in uporabnikovo izkušnjo (slika c). Ločimo 5 različnih življenjskih krogov izdelka: jedro, kristal, ovoj, celico in lupina. V vsaki stopnji izdelek opravlja nekoliko drugačno povezovalno nalogo med Č in N. Izdelki so posledica številnih povezovalno prilagoditvenih procesov, kultivacije.
PODOBA
nAROBE HIŠA IN ŽAREK
Okrog leta 2010 je moj oče slikar Zmago Jeraj po naročilu naslikal nekaj portretov. Portretom s tega obdobja je dodajal značajske atribute portretiranca, ki običajno povejo več kot podrobne analize osebnosti. Mirno jih lahko razumemo kot osebne alegorije. V ozadju mojega porteta sta narobe hiša in obilen žarek svetlobe. Pomenljivo, kot pogled s slike.